Porady

Stomatologia:

Jak myć i dbać o swoje zęby:

Szczotkowanie zębówMycie zębów to najprostsza i najważniejsza czynność, która może zapewnić Wam zdrowe zęby i zaoszczędzić wasz czas i pieniądze podczas wizyty u stomatologa. Głównym celem higieny jamy ustnej(mycia zębów) jest pozbycie się płytki bakteryjnej(cienkiej warstwy bakterii), która osadza się codziennie na zębach. Najważniejszym powodem dla którego powinniśmy kontrolować płytkę bakteryjną są próchnica i choroby dziąseł. Większość ludzi myje swoje żeby z powodów towarzyskich – chcą uchronić się przed brzydkim oddechem i szczycić się ładnymi białymi zębami. Powody te są dobrym motywatorem, który może skłonić ludzi do właściwych zachowań. Nie powinniśmy zapominać jednak o edukowaniu ludzi, by lepiej rozumieli co należy robić i dlaczego jest to ważne.

Szczotkowanie zębów:

Jest to nadal najważniejsza metoda czyszczenia zębów jednak nie jest ona aż tak skuteczna w przypadku przestrzeni międzyzębowych.

Szczoteczki:

Szczoteczka do zębów została uznana przez amerykański Instytut Technologii w Massachusetts za najważniejszy wynalazek XXI wieku, taki bez którego nie można się obejść. Naturalne włosie było kiedyś powszechnie używane do produkcji szczoteczek, obecnie przemysł stomatologiczny opiera się prawie wyłącznie na włóknach nylonowych.

Kształt:

Główka powinna być przycięta tak by powierzchnia kontaktu z zębami była płaska. Wszystkie kępki tej samej długości. Ząbkowany kształt nie zapewnia efektywniejszego czyszczenia. Główki w kształcie diamentu zapewniają lepszy dostęp do trudno dostępnych obszarów zęba.

Długość główki:

Większość ludzi uważa krótszą główkę za bardziej wygodną. Badania jednak nie wykazały że taka szczoteczka przynosi lepsze efekty jeśli chodzi o dokładność czyszczenia. Sprawują się one jednak lepiej w przypadku ludzi którzy mają problemy z dotarciem do wewnętrznych powierzchni zębów.

Sposoby mycia zębów:

Techniki mycia zębów nie powinniśmy zmieniać chyba że da się zauważyć dowody nieskutecznego albo szkodliwego działania na zębach lub dziąsłach. Jeśli są jakiekolwiek problemy czy pytania dentysta może przyjrzeć się waszej metodzie mycia zębów i ewentualnie doradzić co można w niej zmienić.

Częstotliwość mycia:

Pomimo że mycie raz dziennie powinno wystarczyć to mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie jest lepszym rozwiązaniem i przynosi lepsze efekty. Szczotkować zęby powinno się po spożyciu posiłków tak by usuwać z zębów ewentualne resztki jedzenia.

Długość mycia:

Stomatologia nie może wyznaczyć tu sztywnych reguł ze względu na to że każdy myje zęby trochę inaczej, zależnie od człowieka zmienna jest szybkość jak i wydajność czyszczenia. Generalnie należy nie przerywać mycia nim nie oczyści się wszystkich powierzchni. Średnio ludzie potrzebują na to od 3 do 5 minut.

Plan mycia:

Wiele osób opuszcza całe partie zębów i dziąseł, może to być przyczyną późniejszych chorób. Najlepiej jest czyścić zęby od jednej strony buzi do drugiej bez „przeskakiwania”, tak by wszystkie obszary zębów oraz jamy ustnej były czyszczone i by nie istniało niebezpieczeństwo że coś pominiemy w trakcie szczotkowania.

Typowe błędy:

szczotka z szklanką- Zbyt lekkie dociskanie szczoteczki co powoduje brak penetracji powierzchni międzyzębowych.
- Niewłaściwe ustawianie powierzchni szczoteczki tak że używa się jedynie przodu lub tyłu główki szczoteczki co obniża skuteczność czyszczenia
- Omijanie pewnych obszarów zębów/dziąseł.

Niebezpieczeństwa niewłaściwego czyszczenia zębów:

Niewłaściwe szczotkowanie zębów może powodować cofanie się dziąseł. Twarde lub ekstra twarde szczoteczki nie powinny być stosowane mogą one wzmagać wrażliwość zębów na chłodne płyny. Powinno również unikać się czyszczenia zębów zaraz po wypiciu kwaśnych napojów (sok z cytryny), zwiększa to ścieranie szkliwa zębów.

W przypadku problemów z dziąsłami należy poradzić się swojego stomatologa.