Właściwy początek opieki stomatologicznej

-Czy mój 4 latek powinien używać nitki dentystycznej?
-Kiedy należy umówić dziecko na pierwszą wizytę u stomatologa?
-Jak rozpoznać że moje dziecko potrzebuje aparatu ortodontycznego?

Wielu rodziców ma problem z odpowiedzeniem na tak postawione sobie pytania, z określeniem czy i kiedy wizyta u stomatologa jest koniecznością. Wiedzą że chcą uchronić swoje dziecko przed próchnicą, nie wiedzą jednak jak to zrobić.

dziewczynka myje zębyKiedy rozpocząć opiekę stomatologiczną?
Właściwa opieka stomatologiczna rozpoczyna się jeszcze przed pierwszym ząbkowaniem. Pamiętaj że to iż ząb nie jest widoczny nie oznacza że go wcale tam nie ma. Początek formowania zębów dziecka ma miejsce już w drugim trymestrze ciąży. W momencie urodzenia dzieci posiadają 20 zawiązków zębów, niektóre z nich są już w pełni rozwinięte w szczęce naszego malucha.By uniknąć gromadzenia się szkodliwych bakterii na dziąsłach dziecka po karmieniu można delikatnie przetrzeć je przy pomocy zwilżonego, sterylnego gazika. W momencie gdy dziecko ma już parę widocznych ząbków, można rozpocząć szczotkowanie przy pomocy miękkiej dziecięcej szczoteczki do zębów lub czyścić je na koniec każdego dnia przy pomocy wymienionego już wilgotnego wacika. Nawet małe dzieci mogą mieć problemy z próchnica zębów gdy rodzice nie przestrzegają dobrych zwyczajów żywieniowych. Kładzenie dziecka do łóżeczka z butelką w ustach może być na krótką metę wygodne jednak w dłuższej perspektywie może mieć bardzo negatywne konsekwencje. Cukier z soku lub mleka pozostający godzinami na zębach śpiącego dziecka doprowadza do uszkodzenia szkliwa zębów poprzez rozwój tak zwanej próchnicy butelkowej. Ze względu na to że bakterie rozwijające się w ubytkach mogą powodować poważne schorzenia(uszkodzenia mięśnia sercowego, zastawek i stawów) w przypadku rozległych ognisk próchnicy stomatolog może być zmuszony do usunięcia zębów mlecznych. W trakcie dnia również powinniśmy ograniczyć picie napojów jedynie do wyznaczonych pór, ssanie butelki ze słodkim napojem przez cały dzień może również prowadzić do próchnicy butelkowej.

Czemu zęby mleczne są ważne?
Zęby służą człowiekowi do żucia, w momencie gdy dziecku ich brakuje lub ma z nimi problemy upośledzony zostaje rozwój mięśni twarzy ponieważ uczestniczą one w żuciu. Z tego powodu mięśnie są słabo rozwinięte, twarz jest mniejsza a rysy twarzy nie rozwijają się prawidłowo, efekt ten będzie odciskał swoje piętno przez cały okres życia dziecka.Poza tym rzucie chorymi zębami może być bardzo bolesne a przez to każdy posiłek stanie się koszmarem. Ludzie często nie zdają sobie sprawy że zęby mleczne mogą zarazić próchnicą rozwijające się pod nimi zęby stałe. Bez zębów mlecznych dziecko będzie miało problem z właściwym pogryzieniem jedzenia a odbije się to na jego możliwości wchłania substancji odżywczych w nim zawartych.

Warto również wiedzieć że dziecko nie rodzi się z mikroorganizmami odpowiedzialnymi za próchnicę, zwykle zarażone nimi zostaje przez rodziców. Uniknąć tego można przestrzegając pewnych prostych zasad:
- nie oblizuj smoczków i sztućców którymi karmisz dziecko
- nie całuj dziecka w usta
- nie pij z jego kubeczka (na przykład by sprawdzić czy napój nie jest za gorący)

Pani stomatolog z synkiem